Choď na obsah Choď na menu
 


GLEN OF IMAAL TERIÉR

27. 9. 2011

 

Pôvod:

Blízky príbuzný jemnosrstého pšeničného teriéra, niekedy sa dokonca pokladá iba za jeho krátkonohú varietu. Pochádza takisto z Írska, z povodia rieky Imaal. Hoci ho z írskych teriérskych plemien oficiálne uznali najneskoršie, ide o veľmi staré plemeno, čo naznačuje aj jeho starobylý, moderným chovom veľmi nezmenený zjav.

Popis:

Stredne veľký, mocný nízkonohý teriér. Hlava so širokou lebečnou dutinou a mocným postupne sa zužujúcim ňucháčom. Oči hnedé, uložené dosť ďaleko od seba. Uši menšie, zložené dozadu alebo polovztýčené. Telo hlboké a dlhé. Nohy krátke, ale veľmi mocné, veľmi svalnaté. Chvost pri koreni hrubý, veselo nesený, skrátený na polovicu dĺžky. Srsť stredne dlhá, drôtovitá, s mäkkou podsadou. Farba: belaso pruhovaná alebo rozličné odtiene pšeničnej. Veľkosť: kohútiková výška do 35,5 cm, hmotnosť do 15,8 kg.

Charakteristika:

Živý, veselý, pohyblivý a veľmi odvážny pes, ktorý rád robí po svojom. Pri dostatočnej dôslednosti ho však možno zvládnuť, lebo sa učí ochotne a rád.

Využitie:

Pôvodne poľovný pes - jamník, používaný dokonca aj na psie zápasy. Teraz predovšetkým spoločenský pes pre športovo založených ľudí.

Zvláštne nároky:

Potrebuje prísnu výchovu. Rád sa bije s druhými psami.

Výskyt:

Patrí medzi vzácne teriéry. Bol odchovaný už aj u nás.

Možná zámena:

S jemnosrstým pšeničným teriérom, ktorý má ale znateľne dlhšie nohy a mäkkú srsť.

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.